Firmamız ülkemizin köklü ailelerinden EKŞİOĞLU ailesinin ikinci kuşak temsilcileri Yönetim Kurulu Başkanı Nazım Ekşioğlu ve Engin Ekşioğlu kardeşler tarafından 2005 yılında kurulmuştur. Ekşioğlu A.Ş. günümüze kadar gayrimenkul yatırımı, otomobil ithalatı ve 2. el otomobil satışı yapmıştır ve bu hizmetlerine devam etmektedir.

2010 yılında ülkemiz açısından çok önemli bir sektör olan tarım sektörüne yatırımlarına başlayan firmamız; Eskişehir,  Sarıcakaya, Laçin Beldesi, Ulubük mevkiinde 500 dekar tarım arazisinde çalışmalarına başlamıştır.

2011 yılında firmamız mevcut arazisine  488 dekar ilave ederek sahadaki alanını 1000 dekara çıkarmıştır.  Tarım sektörüne hızlı bir giriş yapan firmamız  aynı sene içerisinde arazi ıslah ve tesis inşaat işlemlerini tamamlamıştır.

2012 tarım sezonunda 488 dekarlık alanda karpuz üretimi yapmış ve bu alanda Türkiye rekoru kırmıştır.

Bu ilk ürünlerini Migros, CarrefourSA, A101 ve Şok gibi zincir marketlere ve yerel hallere satarak satış ve pazarlama alanında da ilerleme kaydetmiştir.

2012 yılında sertifikasyonlu meyve fidanı dikimine başlayan firmamız; sırası ile nektarin, şeftali, erik, ayva, elma, hurma ve kayısı ile toplamda 45.000 adet meyve ağacı dikmiştir.

2015 yılından itibaren kaliteli ürün çeşidiyle tüketicinin önde gelen tercihlerinden birisi olan firmamız, arazi üzerindeki üretim, idare, enerji, atık ve personel ihtiyaçları doğrultusunda tesisleşme organizasyonunu da geliştirmiştir. Bunlarla birlikte arazi içinde araç ve yaya yolları, sulama sistemleri, soğuk hava deposu yapımını da gerçekleştirmiştir.

2015 yılının ikinci yarısında ilk nektarin ve şeftali hasadını yine meşhur zincir marketlere ve büyük şehir hallerine pazarlamıştır.

2016 yılı itibariyle nektarin ve şeftali üretimini arttırarak devam eden firmamız, önümüzdeki yıllar itibariyle giderek yükselen rekoltede ürün hasadı beklemektedir.

2017 yılında don ile mücadele amaçlı yeni teknolojiler içeren bir sulama sistemini devreye alacak firmamızın yatırımlarının tamamı özkaynaklarıyla sağlanmaktadır.

2019 yılında tam kapasite üretime ulaşması beklenen firmamızın ulaşacağı hasat miktarı hedefi 5000 tondur.

EKŞİOĞLU A.Ş. tarım sektörü yatırımlarını, profesyonel ve vizyon sahibi üst düzey yönetim anlayışı, sağlam kurumsal organizasyonu, modern ve teknolojik altyapısı, güçlü özkaynak kapasitesi ve uzman personel kadrosu ile her geçen yıl büyüterek sürdürecektir.